25lat Polskiego Związku Golfa | Odznaczenia
6492
page-template-default,page,page-id-6492,edgt-cpt-1.0.2,ajax_fade,page_not_loaded,,homa-ver-2.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_left, vertical_menu_width_290, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Odznaczenia

Ponad 20 osób i instytucji zostanie nagrodzonych medalem o wymiarze symbolicznym – Nagrodą 25-lecia PZG. Okazjonalny medal zaprojektowany został przez artystę Wincentego Chlipałę. Na awersie widnieje postać golfisty, pozą przypominającą słynne zdjęcie Bobby’ego Jonesa – legendy golfa z początku XX wieku.

Rewers medalu natomiast, poprzez nawiązanie do wieńca dębowego symbolizuje siłę, szlachetność i męstwo w dążeniu do celu. Zastosowanie stylistyki art déco ma z kolei na celu nawiązanie łączności z okresem XX-lecia międzywojennego, kiedy w niepodległej Polsce powstawały pierwsze, pionierskie kluby golfowe.

Technika odlewania artystycznego i precyzyjnego opanowana przez zespół inżynierów w ramach realizacji studiów magisterskich i doktoranckich na jedynym w Europie, a liczącym już ponad 65 lat, Wydziale Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pozwoliła na powstanie, wykonywanego w przeważającej części ręcznie z należytą starannością, dwustronnego medalu.

Tworzywem zastosowanym był brąz, czyli stop miedzi z dodatkami krzemu, cynku, żelaza i manganu. Brąz – mimo, że znany i stosowanym jest od setek tysięcy lat, z określonymi zmianami składu i tym samym właściwości, nadal stanowi doskonały materiał dla wielu dziedzin techniki, w tym także dla odlewnictwa artystycznego i precyzyjnego oraz dla medalierstwa. Aby osiągnąć efekt końcowy, przeprowadzono szereg czynności w zakresie obróbki powierzchni. W efekcie uzyskano dwustronny medal z liternictwem i zdobieniem. Na powierzchni medalu wytworzono patynę w czarno-brązowym kolorze z delikatnym rozjaśnieniem wybranych fragmentów – nadającą szlachetność odlewowi.

Podczas gali zostaną także wręczone Odznaki „Za Zasługi dla Sportu” przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki.

Wincenty Chlipała

Rzeźbiarz, malarz i rysownik. 

Urodzony w Pruchniku na Podkarpaciu. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu studiował na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych rzeźbę w pracowni Stefana Borzęckiego, którą ukończył w 1993 roku z medalem Rektora za pracę dyplomową. Mieszka w Krakowie.

Projektuje oraz wykonuje formy rzeźbiarskie ze szlachetnych i tradycyjnych materiałów brąz, kamień, drewno; od  małych form rzeźbiarskich jak medale, statuetki, odznaki, po duże formy rzeźbiarskie wstawiane do wnętrz i aranżacji pleneru.

Jego prace można znaleźć u osób prywatnych, instytucjach państwowych oraz obiektach sakralnych.

Janusz Kozana

inżynier Odlewnictwa Artystycznego i Precyzyjnego

Urodzony w Pińczowie w województwie świętokrzyskim. Studiował na Wydziale Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, którą ukończył dyplomem magistra inżyniera na specjalności Odlewnictwo Artystyczne i Precyzyjne. W 2012 roku obronił rozprawę doktorską i od tego czasu pracuje na stanowisku adiunkta na tymże Wydziale Odlewnictwa AGH.

Łącząc pracę zawodową i naukę swoje zainteresowania skupia w obrębie tworzyw odlewniczych ze stopów metali nieżelaznych oraz doskonali umiejętności w zakresie odlewnictwa artystycznego i precyzyjnego. Autor ponad 70 publikacji naukowych, w krajowych i zagranicznych wydawnictwach oraz promotor ponad 40 obronionych prac inżynierskich lub magisterskich.

Trzykrotny laureat nagrody Rektora AGH za działalność dydaktyczną i naukową. W ramach pracy zawodowej na stanowisku adiunkta oraz rozwijając własne pasje do odlewnictwa artystycznego miał okazję tworzyć oraz współpracować z artystami i mistrzami odlewnictwa przy wykonywaniu pomników, dzwonów, statuetek, medali, odznaczeń pamiątkowych oraz innych odlewów okolicznościowych dla wielu znakomitych osobistości lub firm.