25lat Polskiego Związku Golfa | Historia
6303
page-template-default,page,page-id-6303,edgt-cpt-1.0.2,ajax_fade,page_not_loaded,,homa-ver-2.1,vertical_menu_enabled, vertical_menu_left, vertical_menu_width_290, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_from_right,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Historia PZG

Historia Polskiego Związku Golfa sięga 25 lat. Jednak golf w Polsce pojawił się znacznie wcześniej i to od tego trzeba by zacząć opowieść o początkach tego sportu w naszym kraju.

POCZĄTKI

Trudno jest dziś ustalić kiedy golf zawitał na polskie ziemie. Legenda mówi, że Stanisław August Poniatowski, aby podtrzymać płomienny romans i spędzać więcej czasu z carycą Katarzyną, musiał nauczyć się uderzać w piłeczkę golfową.

Najwcześniejsza wzmianka o golfie na ziemiach Polski pochodzi z Niemieckiego Rocznika Golfowego z 1911 roku. Spis obiektów golfowych uwzględnia 9-dołkowe prywatne pole na Górnym Śląsku obok zamku w Głogówku (niem. Oberglogau). Obiekt został zaprojektowany przez Szkota Cuthberta Butcharta dla ówczesnego właściciela posiadłości, Hansa-Georga von Oppersdorf.

XX-lecie międzywojenne

W okresie międzywojnia, a dokładniej w 1924 r., w Szczawnie Zdroju (Bad Sazbrunn) zostało otwarte, uważane za jedno z najpiękniejszych w Europie, pełne 18-dołlkowe pole golfowe. Rok później (1925) Bad Sazbrunn gościło dwa zawodowe turnieje: Puchar Śląska i Mistrzostwa Niemiec. Przez wiele lat Szczawno było centrum spotkań ówczesnych europejskich elit, biznesmenów oraz przedstawicieli wyższych sfer. Przy polu nie zawiązał się żaden formalny klub golfowy, aczkolwiek zapiski z 1931 roku wspominają o 31 klubowiczach i taka liczba utrzymuje się aż do początków II Wojny Światowej. Obecnie część dawnego pola jest użytkowana po przebudowie jako znany wśród kolarzy górskich tor 4Cross MTB (rowerów górskich) (archiwalne zdjęcia TUTAJ).

Prawie w tym samym czasie co Bad Sazbrunn powstaje w okolicach warszawskiego Czerniakowa „Warszawski Golf Club” przy ul. Nowosielskiej (obecna ul. Bartycka), którego inicjatorem był francuski ambasador Julesa Larroche’a. Na rok przed wybuchem II Wojny Światowej (1938) klub zostaje przeniesiony do podwarszawskiego Powsina, na tereny odkupione hrabiego Adama Branickiego. Zmienia wówczas także nazwę na „Polski Country-Club”. 50 hektarowe 9 dołkowe pole urządzono na wzór obiektów angielskich, a na jego terenie znajdowało się pięć budynków, z których 3 pełniły rolę rekreacyjno-mieszkalną. Polski Country-Club był popularnym miejscem spotkań dyplomatów i warszawskiej śmietanki towarzyskiej. Na pole golfowe było można bez problemu dojechać z Warszawy – łatwość dojazdu zapewniała kolejka wilanowska. Obecnie tereny PCC są w dużej mierze zalesione i zajęte przez Ogród Botaniczny PAN.

Na Dolnym Śląsku od 1927 r. na terenie Wrocławia działało 9-dołkowe pole Breslau Golf Course. Początkowo klub liczył 98 członków, a z czasem ich liczba spadła do 66 (1933). Z nieznanych przyczyn klub zamknięto w tym samym roku. W 1939 r. Niemiecki Rocznik Golfowy podał informację o planowanym nowym polu golfowym w miejscu Breslau GC.

Lata 30-ste XX wieku to także wydanie pierwszej polskiej publikacji „Podręcznik do gry w golfa” autorstwa Adama Gubatta (1932), której wersję zdigitalizowaną można zobaczyć TUTAJ.

W 1931 r. z inicjatywy amerykańskich mieszkańców osiedla Giszowiec w Katowicach powstał Golf-Klub im. Kazimierza Pułaskiego oraz wybudowano 9-dołkowe pole golfowe. Do klubu mogli należeć wyłącznie mężczyźni, jednak z czasem panie zaczęły uzyskiwać status członków honorowych.

Natomiast w 1935 roku prasa na całym kontynencie rozpisywała się o słynnym pojedynku wybitnego polskiego golfisty Karol hr. Radziwiłła (HCP 4) z księciem Yorku na polu w Łańcucie. Był to prywatny 9-dołkowy obiekt w Julinie k. Łańcuta należący do III-ego ordynata łańcuckiego hr. Alfreda Potockiego.

Niektóre źródła podają (inne zaprzeczają), że również gdański Wrzeszcz (niem. Danzig-Langfuhr) mógł poszczycić się działającym polem golfowym w tym okresie.

Wybuch II Wojny Światowej przeszkodził planom budowy pól golfowych we Lwowie, Ornianach k/Wilna, Poznaniu.

OKRES PRL

Z nastaniem nowych, prl-owskich porządków golf – uważany za sport kapitalistycznego zachodu i burżuazji – całkowicie zniknął ze świadomości Polaków. Nie wpisywał się w ramy pracującego społeczeństwa Polski Ludowej. Przedwojenne obiekty albo zostały zniszczone albo zostały przeznaczone na pola uprawne czy też leśne.

NOWA ERA

Zanim dojdziemy do czasu wolności i nowego rozdziału w historii Polski, należy wspomnieć o utworzeniu w 1982 r. przy katowickim Klubie Sportowym „Start” sekcji golfa sportowego. Los członków tego, jakby nie patrzeć, pierwszego klubu miłośników golfa w powojennej Polsce nie należał do łatwych. Brak dostępu do sprzętu i infrastruktury wymusił na nich sięganie po innowatorskie pomysły, chociażby w kwestii konstrukcji kijów (np. mosiężne lub ze stali nierdzewnej główki połączone z trzonkami od kijów narciarskich). Klub funkcjonował przez kilka lat. Jednak zmiany w sposobie finansowania klubów sportowych przez państwo pod koniec lat 80-tych doprowadziły do wygaśnięcia działalności sekcji golfowej.

Pierwsze pomysły na budowę pola golfowego nad Wisłą pojawiły się pod koniec 1989 roku. Wytrwałość w poszukiwaniach terenu oraz łut szczęścia sprawił, że dla grupy zainteresowanych w gminie Jabłonna pod Warszawą można było zagospodarować blisko 60 ha. Tak rozpoczyna się historia budowy pola golfowego w Rajszewie, którego driving range działał już w sierpniu 1991 r., a cały obiekt działał od września 1992 r.

Równolegle w północno-zachodnim zakątku Polski, już w 1991 r. golfiści, głównie obcokrajowcy, mogli korzystać z 9-dołkowego pola w Kołczewie k/ Międzyzdrojów. Dwa lata później powstaje drugi obok Rajszewa, najstarszy klub w Polsce – Amber Baltic Golf Club.

Wieści o miłośnikach golfa zaczęły również dobiegać z Trójmiasta, a dokładniej z Gdańska. Integracja niewielkiej rzeszy polskich golfistów oraz intensywne i długotrwałe przygotowania doprowadziły do historycznej daty: 31 lipca 1993 r. Odbyło się wówczas w Międzyzdrojach Zebranie Założycielskie Polskiego Związku Golfa. I tak zaczyna się historia PZG.

1993

31 lipca 1993 – powstanie Polskiego Związku Golfa

24 października 1993  – PZG zostaje przyjęty do Europejskiej Federacji Golfa (EGA)

1994

Czerwiec 1994 – PZG wydaje pierwszy numer pisma Polski Golf

25-27 września 1994 – pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski (Polish Open) na polu golfowym Amber Baltic

Wrzesień 1994 – pierwszy występ polskiej reprezentacji do lat 14 podczas Topolino Trophy we Włoszech (wygrał 13-letni Sergio Garcia!)

1995

15-18 czerwca 1995 – pierwsze Otwarte Mistrzostwa Polski Amatorów w Amber Baltic. Zwycięzca: Michał Poniż

Sierpień 1995 – pierwsze Mistrzostwa Polski Juniorów na polu First Warsaw GCC. Zwycięzca: Marcin Stelmasiak

1998

30 kwietnia 1998 – Zarząd PZG powołuje komisje ds. kobiet, ds. juniorów, ds. hcp, ds. promocji golfa oraz ds. promocji z innymi organizatorami

1999

PZG podpisuje umowę z Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach o utworzeniu klasy sportowej obejmującej także golfa

6-10 lipca – pierwszy występ juniorów w Mistrzostwach Europy Juniorów w Szwecji

2000

2-5 sierpnia– na polu w Amber Baltic GC rozgrywane są Mistrzostwa Europy Kobiet

2001

11-14 lipca – na polu w Amber Baltic GC rozgrywane są Mistrzostwa Europy Juniorów

2002

Pierwsze klubowe mistrzostwa Polski. Zwyciężają Amber Baltic GC

9-13 lipca 2002 – w Postołowie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy Młodzieży

28-30 lipca 2002 – pierwszy udział reprezentacji Polski w EGA Challange Trophy (obecnie Drużynowe ME Amatorów, dywizja 2) na Słowenii

6-9 listopada 2002 – Polacy po raz pierwszy w historii biorą udział w Klubowych Mistrzostwach Europy

2003

14 czerwca – pierwsza edycja Mistrzostw Polski Mid Amatorów oraz Mistrzostw Polski Seniorów w Amber Batlic GC

2004

2-4 lipca – na polu w Binowo Park GC rozgrywany jest EGA Challange Trophy (obecnie Drużynowe ME Amatorów, dywizja 2)

2005

PZG wprowadza ogólnopolski ranking golfistów

Pierwsza edycja Mistrzostwa Polski Kobiet w Mazury GCC. Zwyciężczyni: Agnieszka Pielaszek

22-23 października – pierwszy PZG Masters w Mazury GCC

2006

Rusza system informatyczny PZG Eagle

Startuje pierwszy Junior Tour

2007

11-13 maja – pierwsza edycja Mistrzostwa Polski Match Play w Amber Baltic GC

14-17 sierpnia – pierwszy występ polskich golfistów na Letniej Uniwersjadzie w Bangkoku

2008

18 kwietnia – Gala 15-lecia Polskiego Związku Golfa

5-7 czerwca – na polu w Postołowo GC rozgrywane są Mistrzostwa Europy Mid Amatorów

2009

Startuje pierwsza edycja Ladies Golf Tour

2011

22 marca 2011 PZG zostaje członkiem PKOl

2012

1 edycja Ogólnopolskiego Dnia Golfa

27-30 września – pierwszy występ Polek w Drużynowych Mistrzostwach Świata Amatorów (Espirito Santo Trophy)

4-7 października – pierwszy występ Polaków w Drużynowych Mistrzostwach Świata Amatorów (Eisenhower Trophy)

2013

20 marca – zostaje uruchomiony PZG Birdie

23 listopada – Gala 20-lecia Polskiego Związku Golfa

2014

2-6 września – na polu Sierra GC rozgrywane są Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorów

22 listopada – otwarcie Narodowego Centrum Szkolenia PZG w Sobieniach Królewskich G&CC

2015

8-11 lipca – na polu w Postołowo GC rozgrywane są Drużynowe Mistrzostwa Europy, dywizja 2

2016

30 czerwca – 1 lipca – golf po raz pierwszy podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

30 sierpnia – 3 września – na polu w Sierra GC rozgrywane są Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorek

2017

1 kwietnia – rusza system informatyczny Eagle 2.0

20-23 września – na polu Kraków Valley GC rozgrywane są Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów, dywizja 2

2018

25-27 maja – obchody 25-lecia Polskiego Związku Golfa

11-14 lipca – na polu Rosa Private GC rozgrywane są Drużynowe ME Mężczyzn, dywizja 2

17 grudnia – PZG zostaje sygnatariuszem R&A Woman in Golf Charter

2019

25 marca – Polskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet zostaje członkiem PZG

10-13 lipca – na polu Toya GCC rozgrywane są Drużynowe ME Mężczyzn, dywizja 2 oraz Drużynowe ME Juniorów, dywizja 2

31 lipca – 3 sierpnia – Polki wygrywają European Ladies’ Team Shield Trophy (Dominika Gradecka, Nicole Polivchak, Dorota Zalewska, Maria Żrodowska)

16 września – Adrian Meronk jako pierwszy Polak zwycięża Open de Portugal w ramach European Challenge Tour

28 października – Adrian Meronk jako pierwszy Polak awansuje do European Tour

27 listopada – po raz pierwszy Polak, Adrian Meronk, startuje w European Tour (Alfred Dunhill Championship)

2020

7-11 lipca – na polu Rosa Private GC rozgrywane są Drużynowe ME Juniorek